Trápi vás syndróm podvodníka?

Cítite sa niekedy ako podvodník, že vás kedykoľvek a kdekoľvek odhalí?

Máte pocit, akoby ste nepatrili tam, kde ste, a dostali ste sa tam len vďaka šťastiu? 

Ak sa môžete stotožniť s týmito pocitmi pochybavanie o sebe, pravdepodobne ste už zažili podvodnícky syndróm. 

Nie ste sami –  štúdie naznačujú, že 70% ľudí má v určitom okamihu svojej kariéry syndróm podvodníka /imposter syndrom/.

Celkovo podvodnícky syndróm pramení z presvedčenia, že ste menej kompetentní, ako si ostatní ľudia myslia.  Namiesto toho, aby ste svoj úspech pripisovali svojim schopnostiam, môžete svoj úspech bagatelizovať a pripísať ho šťastiu. 

Toto sú príznaky, že môžete trpieť syndrómom podvodníka:

  • Perfekcionizmus.   Pretože vaším cieľom je dokonalosť, najmenšie chyby môžu spôsobiť, že budete cítiť svoje zlyhanie. Môžete si stanoviť vysoké ciele a nikdy nebudete mať pocit, že je to  „dosť“. 
  • Pripisujete úspech šťastiu. Bagatelizujete svoj úspech, pretože neveríte, že si zaslúžite úspech, alebo veríte, že máte len šťastie.
  • Nedokážete rozpoznať úspech.  Namiesto toho, aby ste oslavovali svoje úspechy, obávate sa, že ostatní uvidia „pravdu“ o vašich schopnostiach a schopnostiach.
  • Cítite sa ako podvodník.  Pretože si uvedomujete svoje slabosti a nedostatky, môžete dosiahnuť veľký úspech a byť sklamaní, pretože to ako úspech necítite.
  • Máte zaťažko požiadať o pomoc. Môžete mať problémy požiadať o pomoc, pretože si myslíte, že požiadať o pomoc ukáže, že sa mýlite alebo nie ste kvalifikovaní. 

Vidíte sa v niektorom v týchto vzorcoch? 

Zažívanie podvodníckeho syndrómu môže obmedziť vašu dôveru ísť po nových príležitostiach, pretože máte pocit, že si to nezaslúžite. Našťastie existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste si poskytli viac dôvery v seba samého a začali prekonávať tieto pocity pochybností.

V neurokoučingu máme pár krokov na prekonanie tohto nepríjemného syndrómu.
Tu sú niektoré z nich:

  1. Priznajte si podvodné pocity.  Rozpoznajte, keď sa začnete cítiť ako podvodník. Namiesto toho, aby ste sa zaoberali svojimi myšlienkami na pochybnosti o sebe, uznajte, že je to normálna reakcia.
  2. Prijmite fakt, že je v poriadku robiť chyby.  Namiesto strachu zo zlyhania si vytvorte zdravú reakciu na to, že chyby občas robíte. Prijmite, že je normálne robiť chyby a namiesto toho sa poučte z každej z nich. Praktizujte úprimnosť, keď sa cítite nedokonalí, trápni alebo ste urobili chybu. Tip: Nemali by ste byť dokonalí alebo mať všetko premyslené.
  3. Pochopte koreň príčiny.  Prečo si myslíte, že sa cítite ako podvodník? Myslíte si, že si nezaslúžite úspech? Nikdy sa necítite „dosť dobre“?
  4. Zamerajte sa na fakty, nie na pocity.  Keď sa začnete cítiť ako podvodník, zamerajte sa na pozitívne fakty. Napríklad, možno ste boli vybraný na pracovný pohovor kvôli vašej kvalifikácii. Prevezmite zodpovednosť za svoje úspechy.
  5. Preformulujte svoje myšlienky.  Namiesto toho, aby ste si povedali, že si nezaslúžite úspech, preformulujte svoje myšlienky, aby ste si dali viac sebadôvery a užili si zážitok. Hľadajte dôkazy, ktoré by dokázali, prečo patríte tam, kde ste. Povedzte „ďakujem“, keď dostanete kompliment. Zdieľajte a oslavujte svoje úspechy .
  6. Oslovte toho, kto vás vie podporiť.  Väčšina ľudí o tom nehovorí. Súčasťou zážitku je, že sa bojíte, že vás odhalia. Mať bezpečný priestor na získanie podpory vám pomôže znížiť pocity, že ste podvodník.  


Podvodnícky syndróm môže spôsobiť, že budete mať pocit, že nie ste dosť dobrí, nepatríte tam, kde sa nachádzate, alebo ste jednoducho podvodník. Je však dôležité pripomenúť si, že učenie a robenie chýb z vás nerobí podvodníka – robí z vás človeka.  Namiesto toho, aby ste o sebe pochybovali, podniknite vyššie uvedené kroky na vybudovanie svojho sebavedomia a vlastnej hodnoty. 

Sebareflexia:

1. Pomáha vám pocit podvodu alebo vám bráni?

2. Na čo ste vo svojom živote najviac hrdí? Zaslúžite si úspech, poďte na ňom zapracovať.


Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *