Príprava na pracovný pohovor

Tipy nielen pre introvertov.

Rozhovory ohľadne práce sú stresujúce pre každého, ale môžu byť obzvlášť skľučujúce pre introvertov. Ľudia s tichými osobnosťami sa môžu ľahko stať nepohodlnými, keď hovoria o sebe s neznámou osobou. Ak vám to niečo pripomína, nenechajte svoju plachosť stáť v ceste novej práci alebo príležitosti.

Chcete vedieť, ako môže introvert dobre viesť akýkoľvek rozhovor? Prekonaním vašich výhrad voči rozhovorom s ostatnými a prípravou na nadchádzajúci pohovor sa môžete prezentovať profesionálnym a vybrúseným spôsobom. Tu je krátky, základný návod.

Pripravte sa na pohovor

Čím viac ste pripravení na nadchádzajúci pohovor, tým ľahšie to bude. Tieto kroky vám môžu pomôcť vstúpiť na pohovor s dôverou.

Preštudujte si popis práce

Pravdepodobne vám bol poskytnutý popis práce, keď ste sa uchádzali o prácu. Dôkladne si to preštudujte. Keď si prečítate popis práce, zvýraznite jeho časti, ktoré sa prekrývajú s vašimi skúsenosťami. Ak napríklad pozícia vyžaduje skúsenosti s riadením, spojte ju s tým, keď ste riadili projekt alebo prevzali vedúcu úlohu v práci. Ďalej prax hovorí o tom, ako táto skúsenosť súvisí s povinnosťami v práci, o ktorú sa uchádzate. Nacvičujte rozhovor v zrkadle alebo len nahlas pre seba. Buďte oboznámení s tým, čo chcete povedať.

Poznajte spoločnosť zvnútra aj zvonka

Vedieť o spoločnosti, do ktorej sa uchádzate, ukazuje, že ste investovali svoj čas  a že vám na tejto práci záleží. Ak môžete o spoločnosti hovoriť s dôverou, tiež to ukazuje, že ste organizovaní a máte dobré prípravné schopnosti. Bude to vo váš prospech, preto pred pohovorom podniknite kroky a preštudujte si históriu spoločnosti, poslanie, ciele, veľkosť, produkty a ďalšie. Prínosné je tiež si prejsť sociálne siete spoločnosti, aby ste vedeli v rámci rozhovoru reflektovať aj na aktuálnu situáciu a komunikáciu navonok.

Pripravte si otázky vopred

Je dobré mať otázky týkajúce sa práce pripravené. Vedzte, aké sú tieto otázky, a buďte pripravení sa ich opýtať počas pohovoru. Ak budete pripravení, ukážete, že ste v dianí a chcete sa dozvedieť viac. Okrem toho ukazujete, že v súvislosti s výsledkom pohovoru myslíte dopredu.

Precvičte si rozhovor

Zvyknite si hovoriť o sebe tým, že si oprášite svoje zručnosti na pohovore. Ak pracujete s kariérnym koučom, môže pre vás usporiadať falošný pohovor kladením otázok, ktoré by ste dostali. Toto je skvelý nácvik rozhovoru, a neprekvapia vás základné otázky zo strany HR pracovníka.

Ak sa pohovor koná virtuálne, mali by ste cvičiť vo virtuálnom prostredí. Vytvorte si aj čisté a usporiadané pozadie. Upracte si priestor za vami, dajte tam kvet, umiestnite knihy. HR špecialista sa bude pozerať do vášho domu, takže urobte dobrý dojem. Falošný rozhovor môžete zaznamenať aj z počítača. Keď sa skončí, skontrolujte ho a nájdite aspekty, ktoré treba zlepšiť. Konkrétne si všimnite podrobnosti, ako napríklad spôsob, akým sedíte v kresle, či nadväzujete očný kontakt s kamerou, či vyzeráte pohodlne a sebavedome a či sa dostatočne usmievate na publikum. To vám pomôže neskôr upraviť váš skutočný pohovor.

Cíťte sa komfortne vo vlastnom priestore

Samozrejme, budete chcieť byť spokojní s virtuálnymi pohovormi, keď vykonávate rozhovor cez Zoom alebo inú online platformu. Poznačte si platformu, ktorá sa používa na pohovor. Ak ste tento softvér nikdy predtým nepoužili, vyskúšajte ho pred pohovorom. Nedávajte zbytočne priestor stresu a obavám z toho, že sa niekde zaseknete.

Ak váš pohovor prebieha osobne, poznajte umiestnenie budovy, parkovisko a ulicu. Deň predtým môžete dokonca ísť na skúšobnú jazdu, takže viete, ako dlho trvá, kým sa tam dostanete a kde musíte byť. 

Týmito základnými tipmi urobíte pozitívne nastavenie mozgu. Na základe faktov z neurovedy vieme potvrdiť, že pokiaľ sa na niečo nové vopred pripravíte, mozog sa ukľudní a sústredí sa iba na to podstatné. Na to, čo chcete dosiahnuť. 

Chcete viac tipov na pohovor? Kontaktujte nás, ak chcete byť úspešní a sebavedomí.

Vo First person vám poskytneme tipy na pohovory, aj pre introvertov. Ak hľadáte koučing pre pracovný pohovor, ozvite sa ešte dnes. Poskytujeme  koučing prípravy na pohovor pre každého, vrátane kariérneho koučingu pre introvertov. 

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *