Chcem zlepšiť svoje športové výsledky!

Makám a nemám stále výsledok, ktorý chcem a ktorý si zaslúžim. Sprevádza to utrápená tvár človeka, ktorý nevie ako ďalej. Toto počúvam často.

Mojím hlavným bodom je veta, že ak makáš na tréningoch a si skvelý /á/, príde zápas, súťaž a Ty zlyháš….nie je to o príprave, je to o hlave!

Spolupráca so športovcami je založená na princípe osobného koučingu. V tomto “športovom stretnutí“ mentálny kouč nevystupuje ako kvalifikovaný odborník na šport, ani nestanovuje stratégie, tréningové plány či výsledky. Toto je práca trénerov a športových koučov. 

Cieľom mentálneho trénera je pomoc športovcom v ich mentálnom rozvoji, a v nastavovaní cieľov.

Pomocou otázok a sebariadeného učenia hľadáme spoločne zmeny v prístupe, možnosti rozvoja a ďalšie kľúčové kompetencie. 

Pomocou neurokoučingu naštartujete zmeny, ktoré pomáhajú 

v dosahovaní výsledkov, sebareflexie a zmene myslenia.

Som si istá, že vás napadne: Potrebuje športovec mentálnu prípravu?

V nasledujúcich minútach sa vám nastolím môj názor a moju skúsenosť s koučovaním športovcov. 

Často a to dosť často totiž dostávam otázku, či „TO“ /a to je myslené  koučing pre športovcov/ má naozaj nejaký zmysel, či „TO“ nie je iba mrhanie času a peňazí. Ako sa spoznajú výsledky, a čo vlastne s tými športovcami riešim, keď nie som žiaden špičkový tenista, bežec alebo plavec.  No, áno ….nie som a s najväčšou pravdepodobnosťou ani nebudem. Ale cez to všetko si trúfam povedať, že pokiaľ športovec chce, a sadneme si aj po ľudskej stránke, tak má naša spolupráca vysoký potenciál v zlepšovaní výsledkov, rozvoji, sebareflexii.

Dobrovoľnosť, chuť na vlastný rozvoj, riešenie problémov – to sú kľúčové prvky pre dosiahnutie výsledkov. Vnútorný svet každého z nás /a to nielen športovca/ skrýva veľa miest, ktoré vnímam ako priestor na rozvoj, sú to miesta, na ktorých sa dá pracovať. 

Pracujeme na odstránení prekážok v mysli športovca, ako sú strachy, pochybnosti o sebe, problémy s koncentráciou, skľudnenie mysle pred dôležitým závodom. 

Ďalej pracujeme na dlhodobej psychickej stabilizácii a mnohých ďalších témach, o ktorých rozhoduje klient sám, a ktoré sú pre neho, jeho športovú kariéru a jeho život dôležité.

Vo svojej podstate ide o rovnaký koučovací prístup ako v iných životných témach mojich klientov.

„Moji“ športovci hľadajú hlavne už spomínanú psychickú stabilitu, pretože ako je všeobecne známe, rozdiel medzi športovcom a hviezdou je nielen v talente, ale tiež v prístupe a myslení.

Tým, že pomocou osvedčených metód neurokoučingu pomáham klientom k pozitívnym zmenám v myslení, pomáham tiež športovcom meniť sa na hviezdy.

A týmto sa vraciam k odpovedi na otázku, či „TO“ má zmysel. A to je jednoznačné ÁNO. 

Pokiaľ ste rodič alebo tréner talentovaného športovca, či športovkyne a plánujete si pre neho/ňu vziať kouča, spýtajte sa najskôr športovca samotného, či vôbec stojí o tento typ rozvoja. Alebo má aspoň záujem vypočuť si, čo to všetko obnáša.

A prečo to spomínam? 

Vlastné rozhodnutie a dobrovoľnosť sú pre úspešnú spoluprácu s koučom veľmi dôležité.  

Kouča nevyberajte podľa toho, ako sedí vám, ale ako si rozumie s koučovaným. A naopak.

Nehľadajte špecialistu na šport, hľadajte špecialistu na myslenie.

Odborníka, ktorý pomocou správnych otázok a techniky pomáha skvalitniť myslenie a prístup. A verte, že zmeny sa prejavia nielen v športových výsledkoch.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *